Dołącz do czytelników
Brak wyników

Social Media

10 grudnia 2021

NR 8 (Listopad 2021)

Aplikacje, dzięki którym wzbogacisz swoją komunikację

0 772

Nie trzeba mieć zainstalowanego specjalistycznego, pełnopłatnego oprogramowania, żeby wzbogacić naszą komunikację, zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Prezentuję zbiór podstawowych narzędzi, dzięki którym można stworzyć mozaiki, infografiki, a nawet edytować filmy. To wszystko bez specjalistycznej wiedzy. 

W komunikacji, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, nie liczy się tylko to, co chcemy przekazać, ależ też to, w jaki sposób prezentujemy treści. Dlatego pracownicy Public Relations przechodzą ogromną ewolucję w zakresie dostępnych narzędzi, z których mogą i powinni korzystać. Powoduje to konieczność ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań, zdobywania nowych umiejętności z zakresu wizualizacji.
Dzięki rozwojowi nowych narzędzi nie trzeba już mieć zainstalowanego specjalistycznego, pełnopłatnego oprogramowania, żeby wzbogacić naszą komunikację, zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną. Sposób ich obsługi jest coraz bardziej intuicyjny.
Przedstawione aplikacje oferują możliwość darmowego przygotowywania potrzebnych plików. Oczywiście po uiszczeniu opłaty ich jakość będzie lepsza i będziemy mogli skorzystać z dodatkowych funkcji czy gotowych baz.

POLECAMY

Rys. 1. Przykładowe szablony dostępne w aplikacji Easel.ly. Źródło: Easel.ly

Infografiki

Nic tak dobrze nie wzbogaca informacji, zwłaszcza przeładowanej liczbami, jak infografika. Dzięki niej można również tłumaczyć choćby procesy, procedury czy kolejne etapy wprowadzanych zmian. Owszem, można użyć do tego Adobe inDesign, ale mnogość opcji, a dodatkowo opłata, może stanowić barierę. Dlatego warto korzystać z online’owej aplikacji Easelly (easel.ly).

Rys. 2. Obszar roboczy w aplikacji Easel.ly. Źródło: Easel.ly


W aplikacji znajdziemy dziesiątki gotowych projektów, które można dowolnie edytować, dodawać swoje zdjęcia, grafiki czy tekst. Możemy także stworzyć swoją infografikę od podstaw, korzystając z dużego zbioru darmowych zdjęć i infografik. Aplikacja umożliwia też dodawanie swoich plików, które można załączyć do infografiki. W Easel.ly można też oczywiście dodawać teksty do zdjęć.
Inne bezpłatne aplikacje:

  • Piktochart (www.piktochart.com)

Mozaiki

Idealne narzędzie, którego możemy użyć, gdy chcemy np. zrobić pamiątkowe zdjęcie z wydarzenia albo stworzyć kolaż zdjęć pracowników na firmową imprezę, to Picture Mosaics. Zamiast mozolnie układać zdjęcia wystarczy wskazać te, które będzie bazą, a następnie załadować wszystkie wybrane pliki, które posłużą do ułożenia mozaiki. Ostrzegam, że renderowanie zajmuje kilka dobrych minut.

Rys. 3. Obszar roboczy Picture Mosaics. Źródło: Picture Mosaics


Inne bezpłatne aplikacje:

  • PhotoVisis (www.photovisi.com/collages)

Czyszczenie tła

Potrzebujesz wyciąć tło ze zdjęcia? Nie musisz mieć zainstalowanego Adobe Photoshop. Wystarczy, że załadujesz plik i po kilku sekundach masz zdjęcie, które nałożysz na inną dowolną grafikę (np. swojego call center) w online’owej aplikacji RemoveBg. Wystarczy dodać zdjęcie, a aplikacja szybko zostawia tylko główny element. Przed zapisaniem, po wybraniu opcji „edit”, możemy od razu dołożyć wskazane tła czy też zmienić rozmiar.

Rys. 4. Aplikacja Remove Bg.
Źródło: www.remove.bg

Chmura słów

Idealny sposób na wizualizację wyników badania, zbierania opinii czy też wskazania najważniejszych wartości w firmie. Wystarczy na stronie TagCrowd (tagcrowd.com) wpisać wybrane słowa albo dołączyć je z pliku i gotowe.

Rys. 5. Aplikacja TagCrowd. 
Źródło: www.tagcrowd.com


Inne bezpłatne aplikacje:

  • WordItOut (www.worditout.com/word-cloud)

Filmy

Do większości filmów tworzonych na potrzeby komunikacji wewnętrznej, a nawet zewnętrznej, nie trzeba wcale płatnego Adobe Premiere ani zaawansowanych umiejętności montażu filmów. Wystarczy bowiem standardowa aplikacja… „Zdjęcia” w Windows. Choć nie jest ona tak zaawansowana ja...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy