Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecamy , Artykuł sponsorowany

21 czerwca 2024

Sposoby płatności w Polsce i Europie – co warto wiedzieć?

0 224

Sposoby płatności w Polsce oraz Europie są zróżnicowane i dostosowane do potrzeb nowoczesnego społeczeństwa. Chętnie wybierane są płatności bezgotówkowe, jednak gotówka nadal odgrywa sporą rolę. Oto najważniejsze informacje o sposobach płatności w Polsce i Europie.

Sposoby płatności w Polsce

W Polsce można płacić zarówno gotówką, jak i bezgotówkowo. W przypadku tych ostatnich mowa przede wszystkim o kartach płatniczych (debetowych i kredytowych, najczęściej Visa i Mastercard), przelewach bankowych – zarówno tradycyjnych, jak i online, a także BLIK-u. Jest to system płatności mobilnych oparty na kodach generowanych w aplikacji bankowej. Płacić za zakupy można także za pośrednictwem portfeli cyfrowych, takich jak Google Pay czy Apple Pay.

Jeśli chodzi o transakcje gotówkowe, istnieją takie sposoby zapłaty jak wpłata gotówki w oddziale banku na wskazany rachunek, płatność w sklepie czy przekaz pocztowy. Przedsiębiorcy mogą regulować swoje zobowiązania na oba sposoby, z pewnym ograniczeniem. W przypadku gotówki jednorazowa transakcja nie może przekroczyć 15 tysięcy brutto. Przedsiębiorcy powinni pamiętać też o dokumentowaniu sprzedaży, i wiedzieć paragon z NIP-em do jakiej kwoty można wystawić.

Sposoby płatności w Europie

W Europie wykorzystywane metody płatności różnią się w zależności od kraju. Powszechnie akceptowane są karty płatnicze Visa i Mastercard, acz w niektórych krajach można płacić także Maestro, na przykład we Francji. W Europie korzysta się także z płatności mobilnych oraz gotówki – z tej ostatniej głównie w niektórych krajach na południu, szczególnie mniejszych miastach oraz obszarach wiejskich.

Rozwój technologii finansowych (fintech) przyczynił się do powstania różnorodnych lokalnych aplikacji płatniczych, które są dobrze dostosowane do potrzeb użytkowników w poszczególnych krajach. Warto zwrócić uwagę, że w wielu krajach europejskich, podobnie jak w Polsce, obowiązują limity dotyczące płatności gotówkowych, co stanowi odpowiedź na potrzeby zapobiegania praniu pieniędzy oraz zwiększenia przejrzystości transakcji finansowych.

Zaliczka a zadatek

Chcąc dowiedzieć się więcej o sposobach płatności, warto też zapoznać się z takimi terminami jak zaliczka i zadatek. Ta pierwsza to część kwoty umownej, którą płaci się przed wykonaniem usługi lub zakupem towaru. Zaliczka jest bezzwrotna, chyba że obie strony postanowią inaczej.

Zadatek to także część kwoty umownej, jednak jest on zwyczajowo zwracany, jeśli kupujący odstąpi od umowy. Sprzedający może go zatrzymać tylko wtedy, gdy kupujący odstąpi od umowy bez powodu. Więcej na temat zaliczek i zadatków przeczytasz w poniższym artykule:

https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/prowadzenie-firmy/zaliczka-a-zadatek

Jak widzisz, istnieje sporo sposobów płatności – zarówno w Polsce, jak i Europie. Każdy kraj oferuje różne opcje, które odpowiadają lokalnym potrzebom i technologicznemu postępowi, umożliwiając zarówno szybkie transakcje online, jak i tradycyjne płatności gotówkowe.

Przypisy